هواساز یکی از وسایلی است که در سرمایش و گرمایش تهویه مطبوع استفاده می شود و یکی از پرطرفدارترین تجهیزات در این زمینه به شمار می رود. 4 فصل هواساز برای استفاده در فصول مختلف نیاز به تنظیمات خاصی دارد. تنظیم هواساز برای تابستان برای ایجاد خنکی مطبوع یکی از اقداماتی است که دارندگان این دستگاه باید بدانند. همچنین نحوه تنظیم هواساز برای زمستان بسیار مهم است و باید اجرا شود. در این مقاله تنظیمات هواساز برای تابستان را بررسی می کنیم تا راندمان دستگاه در فصول گرم سال کاهش نیابد.

کولر به خودی خود سرما یا گرما تولید نمی کند. و این عمل باید با کمک سایر کولرها انجام شود. کولرها با استفاده از کویل آب سرد و گرم  آبی را که برای تهویه مطبوع به دمای مطلوب رسیده است می آورند و با گردش هوا بر روی آنها کار می کنند. خنک کننده هواساز به گونه ای است که یک دستگاه مانند.

سرمایش هواساز

آب سرد از طریق کویل هوا وارد آن می شود و سپس کولر با چرخش هوا روی این کویل ها آن را خنک می کند.

هواساز را برای تابستان تنظیم کنید

این کار باید با در نظر گرفتن وضعیت کویل ها، فن دستگاه، فیلترها و قطعات مورد استفاده برای تنظیم رطوبت داخل انجام شود. ضمناً با توجه به سیستم کانال هواساز باید در نظر داشت که تمامی کانال ها به درستی هوای تهویه شده و تصفیه شده را وارد محیط می کنند.

نحوه تغییر فصل هواساز

هواساز در تمام فصول سال قابل استفاده است و کافی است با اصول تغییر فصل این دستگاه آشنا شوید تا در همه روزهای سال از هوای باکیفیت استفاده کنید. همانطور که گفته شد کولر به تنهایی نمی تواند سرمایش یا گرمایش تولید کند. این واحد باید به یک چیلر مینی چیلر برای خنک کردن یا یک دیگ بخار برای گرم کردن هر فصل استفاده متصل شود. یاد بگیرید که بدانید

نحوه تغییر فصل هواساز

بررسی منابع خنک کننده و مسیر اتصال این دستگاه ها به هواساز برای اطمینان از سلامت و عملکرد صحیح آن ضروری است. در مرحله بعد اجزای داخلی هواساز مانند فیلترها، تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت گیر، کویل های سرمایشی و گرمایشی، تابه تخلیه، فن و الکتروموتور به صورت جداگانه بررسی شده و عملکرد صحیح آنها تایید شود. در ادامه با جزئیات بیشتری در این مورد بحث خواهیم کرد.

تنظیم رطوبت در هواساز

کنترل رطوبت یکی از مهمترین وظایف یک هواساز است. تنظیم رطوبت در این واحد به دو صورت نم زدایی و نم زدایی انجام می شود و اغلب از عملکرد رطوبت ساز آن برای تنظیم هواساز برای تابستان استفاده می شود. بخار آبی که پس از عبور از کویل آب سرد به مایع تبدیل می شود در قسمت پایینی کولر جمع می شود. در این قسمت مجرای وجود دارد که آب جمع آوری شده را تخلیه می کند و به این ترتیب هوای ورودی به دستگاه رطوبت زدایی می شود. اما در برخی موارد برای ایجاد تهویه هوا لازم است به هوای اطراف رطوبت اضافه شود. تنظیم رطوبت در هواساز را می توان با استفاده از دستگاه هایی که آب را در هوا فشرده می کنند انجام داد. به این ترتیب میزان رطوبت خروجی هوای دستگاه افزایش یافته و به شرایط ایده آل کاربر می رسد. برای تنظیم هواساز برای تابستان و بررسی وضعیت رطوبت و رطوبت زدایی آن، باید وضعیت کویل های فلزی، تشت تخلیه و نازل های تزریق آب دستگاه بررسی شود.

فیلتر هوا

تصفیه هوا با استفاده از فیلترهای هوا از دیگر وظایف این دستگاه می باشد. انواع فیلترهایی که می توان در دستگاه های تهویه مطبوع استفاده کرد به به دام انداختن ذرات بزرگ گرد و غبار تا کوچکترین میکروارگانیسم ها کمک می کند و هوای فیلتر شده و تمیز را به محیط وارد می کند. از مهمترین فیلترهای قابل استفاده در این دستگاه می توان به فلز، کیسه، کربن، هپا، اولپا و … اشاره کرد. برخی از این فیلترها قابل شستشو هستند و برخی دیگر فقط یک بار قابل استفاده هستند. هنگام تنظیم هواساز باید به وضعیت فیلترها توجه ویژه ای داشت. به عبارت دیگر دستگاه را باز کرده و میزان آلودگی انباشته شده در فیلتر را بررسی کنید. در انواع قابل شستشو قبل از راه اندازی دستگاه در فصل گرما فیلترها را بشویید و پس از خشک شدن مجدد آن را نصب کنید. فیلترهای غیرقابل شستشو را قبلاً عوض کنید

سرمایش به گرمایش هواساز

تبدیل سرمایش به گرمایش هواساز موردی است که در تنظیمات این دستگاه ید به آن پرداخته شد. همانطور که گفته شد هواساز در چهار فصل قابل استفاده بوده و می توان از آن برای سرمایش و گرمایش بهینه ای که از کانال آن عبور می کند استفاده کرد. دو روش برای تنظیم هوای زمستان وجود دارد: برخی از کولرها به طور خودکار وضعیت خود را از سرد به گرم تغییر می دهند و نیازی به تنظیم سرمایش بر روی هواساز گرم نیست. اما در برخی دیگر نیاز به تنظیم دستی وجود خواهد داشت. عملکرد هواساز در تمام فصول ثابت است، تنها تفاوت آن در دمای آبی است که به کویل دستگاه تبدیل می شود. در فصل سرد سال،  چیلر  آب سرد تولید شده را در فصل گرم سال با استفاده از دیگ بخار یا بخاری، آب سرد تولید شده را به کویل آب سرد گرم می کند و آب گرم تولید می کند. کویل های آب گرم هوای اطراف خود را گرم کرده و پس از تنظیم رطوبت و فیلتر کردن، از کانال های هوا وارد محیط می شود.

تعویض ترموستات ضروری است. هر فصل به طور خودکار تغییر نمی کرد، می توانید با تنظیم ترموستات دستگاه، دمای گرمایش کولر را به صورت دستی تنظیم کنید. دمای مورد نظر خود را برای تامین گرما به ترموستات دستگاه به عنوان سنسور حرارتی بدهید و با اتصال کویل گرمایشی به دستگاه از کولر آن استفاده کنید.

نحوه تنظیم عملکرد صحیح هواساز در فصول مختلف تا کنون مورد بحث قرار گرفته است.

مهم ترین نکات در جایگاه هواساز را ارائه می کنیم.

هواساز یک دستگاه سرمایش و گرمایش مستقل نیست و این کار را با استفاده از ژنراتورهای سرمایش و گرمایش انجام می دهد. به همین دلیل ابتدا از سالم بودن این تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مطمئن شوید.
اتصال کویل آب سرد و گرم به دستگاه را بررسی کنید تا از صحت و بدون مشکل بودن آن مطمئن شوید.
ورودی و خروجی هوا را بررسی کنید و مطمئن شوید که باز و تمیز هستند. در برخی موارد به دلیل مشکلاتی که در این کانال ها وجود دارد، هواساز با تولید در تابستان گرم می شود.
مطمئن شوید که چرخش فن و تسمه آن اطمینان حاصل کنید که هوای هواساز یکنواخت و حجم هوای ورودی به محیط مناسب است.

تمامی این موارد در هنگام خرید هواساز باید توسط تکنسین های نصب بررسی شود و حتی برخی از این موارد به قدری ساده هستند که کاربران می توانند در هر فصلی از هوا استفاده کنند. .

سخن آخر شین تجهیز

هواساز یکی از دستگاه های تهویه مطبوع است که با توجه به قابلیت های خاص خود محبوبیت فوق العاده ای پیدا کرده است.
تنظیم هوای تابستان و زمستان یکی از ابزارهایی است که دارندگان این واحد 4 فصل باید بدانند. این تنظیم شامل بررسی اجزای دستگاه های مختلف و تأیید درستی کارکرد آنها نمی شود. تنظیم قسمت رطوبت گیر دستگاه، تنظیم و کنترل فیلتر A ​​یکی از مهمترین کارهایی است که هنگام تنظیم هواساز برای تابستان انجام می شود. اگر قصد خرید هواساز و یا اگر در تنظیم دستگاه در هر فصل مشکل دارید و یا دانش کافی در این زمینه ندارید، لازم است از افراد واجد شرایط در شین تجهیز کمک بگیرید تا دستگاه به درستی کار کند. که در شرایط خوبی هستید تنظیم مداوم دستگاه و کنترل عملکرد تک تک قطعات هواساز ایده آل و با راندمان بالا خواهد بود. با ما تماس بگیرید.