کندانسور

کندانسور

سیکل تبرید تراکمی از ۴ جزئ اصلی برای عمل خنک سازی استفاده شده است.
که شامل کمپرسور، عامل منبسط کننده (شیر انبساط)، کندانسور و اواپراتور میباشند.
در واقع کندانسور یکی از دو مبدل (کندانسور و اواپراتور) موجود در سیکل تبرید تراکمی میباشد.
کندانسور نوعی مبدل حرارتی موجود در سیکل تبرید میباشد که گرمای فضای مدنظر که توسط اواپراتور جذب و به سیال مبرد منتقل شده است
را از سیال جذب کرده و به محیط بیرون منتقل میکند. حال به تعریف کلی کندانسور و انواع آن میپردازیم:

کندانسور چیست؟

کندانسور یا چگالنده نوعی مبدل حرارتی است.
(مدل حرارتی نوعی سیستم یا دستگاهی است که میتواند باعث انتقال حرارت بین دو سیال یا یک سیال با محیط بیرون شود. بدون آن که ترکیبی بین دو سیال صورت پذیرد.)

کندانسور شین تجهیز

حال با این توصیف از مبدل حرارتی میتوانیم کندانسور و انواع کنداسور را بررسی کنیم:

اواپراتور گرمای فضای مدنظر را جذب کرده است .
و آن را به سیال مبرد منتقل میکند.
و این سیال با وارد شدن به کمپرسور متراکم میشود.
و فشاز آن بالا میرود. با بالا رفتن فشار دمای سیال مبرد نیز بالاتر میرود و به سمت کندانسور هدایت میشود.
سیال مبرد که به صورت گاز با دمای بالا وارد کندانسور شده، توسط کندانسور گرمای آن جذب و به محیط بیرون انتقال داده میشود.
در واقع کندانسور یا چگالنده همانطور که از نامش پیداست، برای کاهش دمای سیال و تبدیل گاز به مایع در سیکل تبرید مورد استفاده قرار میگیرد.
به صورتی که سیال مبردی که به صورت داغ و با فشار بالا وارد لوله های کندانسور شده است.
با عبور از لوله های کندانسور و عمل خنک سازی گرمای خود را از دست داده است.
و دمای آن کاهش می یابد و تغییر حالت از گاز به مایع میدهد.

انواع کندانسورها از نظر ساختار و عملکرد:

۱- کندانسور هوایی (کندانسور هواخنک)
۲- کندانسور آبی (کندانسور آب خنک)
۳- کندانسور تبخیری
۴- کندانسور استاتیک (ساکن)

اینک به تشریح نوع عملکرد انواع کندانسورها میپردازیم:

۱- کندانسور هوایی (کندانسور هواخنک):

در کندانسور هوایی که نام دیگر آن کندانسور هواخنک میباشد.
سیال مبردی که توسط کمپرسور با فشار بالا و دمای بالا خارج شده وارد لوله های شبکه ای کندانسور میشود که این لوله ها توسط فین ها مارپیچ شده اند عبور میکند و توسط فن موجود در بالای این لوله و فین ها گرمای سیال گرفته شده و به محیط خارج منتقل می شود.

۲- کندانسور آبی (کندانسور آب خنک):

کندانسور آبی همانطور که از اسم آن مشخص است بحث خنک سازی سیال مبرد خروجی از کمپرسور را توسط آب انجام می دهد. کندانسور آب خنک به سه دسته ی دبل پایپ، شل اند کویل (پوسته و کویل) و شل اند تیوب تقسیم میشوند که به شرح و نحوه ی عملکرد هر دو نوع کندانسورهای آبی میپردازیم:

۱- کندانسور آبی دبل پایپ (دو لوله ای):

در این نوع کندانسورهای آبی یک لوله که داخل آن یک لوله ی دیگر عبور کرده است قرار دارد. از داخل لوله ی بزرگتر سیال مبرد و از لوله ی داخلی آب سرد عبور میکند.

۲- کندانسور آبی شل اند کویل (پوسته کویل):

در کندانسورهای آبی پوسته و کویل یک پوسته وجود دارد که در داخل آن یک کویل باریک به صورت مارپیچ ‌وجود‌ دارد. در داخل کویل باریک آب سرد جریان دارد و سیال مبرد از لوله های ورودی پوسته وارد میشود و با برخورد به لوله هایی که آب سرد در آن جریان دارد دمای آن کاهش می یابد. لازم به ذکر است که در ظرفیت های پایین تر شاید مسیر جریانی سیال مبرد و آب سرد تغییر کند.

۳- کندانسور آبی شل اند تیوب (پوسته و لوله):

کندانسور آبی پوسته و لوله پرکاربردترین کندانسور آبی موجود در صنایع برودتی و سیستم های تهویه مطبوع میباشد. ساختار این نوع کندانسور به این شکل است که یک دسته لوله ی موازی توسط یک پوسته احاطه و بسته بندی شده است عبور میکند. از داخل لوله های موازی جریان آب سرد میگذرد. سیال مبرد هدایت شده توسط کمپرسور از لوله ورودی پوسته‌وارد پوسته میشود و با عبور از داخل پوسته با لوله های جریان آب سرد تماس داشته و تبادل حرارت در آن ایجاد میشود.

۳- کندانسورهای تبخیری:

کندانسور تبخیری که تلفیقی از کندانسورهای آب خنک و کندانسورهای هوا خنک میباشد ولی شکل ظاهری آن شبیه به کندانسورهای هواخنک میباشد، فقط این تفاوت را دارد که علاوه بر هوا، آب نیز در فرآیند خنک سازی و کاهش دمای سیال مبرد نیز کمک میکند.

۴- کندانسور استاتیکی:

کندانسور استاتیکی یا ثابت ساده ترین کندانسور موجود در صنعت تبرید است که در یخچالهای خانگی و آب سردکن ها مورد استفاده قرار میگیرد.

برای هماهنگی خرید و اطلاع از کندانسورهای تولیدی در ظرفیت های مختلف از طریق پل های ارتباطی شرکت شین تجهیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید

نیاز به کمک دارید؟

ارائه خدمات مهندسی جهت راه‌اندازی و بهینه‌سازی سیستم‌های برودتی توسط کارشناسان بازرگانی شین تجهیز، جهت مشاوره می توانید با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.