به زبان ساده، شیر انبساط وسیله ای است که برای کنترل مقدار مبرد در سیکل تبرید استفاده می شود. شیر انبساط با کاهش فشار مبرد مایع اجازه عبور از مایع به گاز را می دهد. شیر انبساط دو وظیفه مهم دارد: یکی کنترل میزان مبرد ورودی به اواپراتور و دیگری ایجاد اختلاف فشار بین اواپراتور و کندانسور. در ادامه به 5 سوال متداول در مورد انبساط شیر و پاسخ ساده آنها پرداخته می شود.

 

تفاوت انواع مختلف اکسپنشن ولو در چیست؟

رگولاتورها انواع مختلفی دارند. از مهمترین آنها می توان به شیر انبساط ترموستاتیک، شیر انبساط الکتریکی، شیر انبساط دستی، شیر انبساط اتوماتیک، لوله مویین و غیره اشاره کرد. در ادامه به سه نوع از پرکاربردترین رگولاتورها خواهیم پرداخت.

اکسپنشن ولو ترموستاتیک

 

اکسپنشن ولو حرارتی که به اختصار TEV، TXV یا TX نامیده می شود، وسیله ای است که میزان مبرد آزاد شده در اواپراتور را کنترل می کند. همچنین برای تنظیم بخار خروجی از اواپراتور در نظر گرفته شده است. این نوع رگلاتور به دلیل سادگی و در دسترس بودن و همچنین حساسیت و دقت بالای آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر انبساط ترموستاتیک وظیفه حفظ سطح پایدار در داخل اواپراتور را تحت هر شرایطی با تنظیم میزان ورودی مبرد بر عهده دارد.

 

لوله مویین

لوله مویین یک لوله مسی سیم پیچ دراز با دهانه کوچکی است که مبرد مایع از کندانسور وارد آن می شود. این دهانه کوچک باعث ایجاد فشار زیاد در یک طرف لوله و فشار کم در طرف دیگر می شود. اصطکاک دیواره های لوله به سرعت فشار مبردی را که از آن عبور می کند کاهش می دهد. گاهی اوقات یک فیلتر خشک کن قبل از لوله نصب می شود تا کثیفی یا رطوبت را از مبرد پاک کند.

این دستگاه ساده است و فاقد قطعات متحرک است، بنابراین بادوام است. لوله های مویرگی به دلیل هزینه کمتر در مقایسه با شیرهای انبساط ترموستاتیک در واحدهایی مانند کولرها و دستگاه های خنک کننده کوچک استفاده می شوند.

اکسپنشن ولو الکترونیکی

EEV انبساط شیر الکترونیکی با طراحی بسیار پیچیده تری کار می کند. این نوع شیر انبساط جریان مبرد را به اواپراتور کنترل می کند. دریچه های انبساط الکترونیکی این کار را در پاسخ به سیگنال های ارسال شده توسط یک کنترل کننده الکترونیکی انجام می دهند. برای این کار از یک موتور کوچک برای باز و بسته کردن شیر استفاده می شود که به آن استپر موتور می گویند.

این موتورها به طور مداوم کار نمی کنند بلکه توسط یک کنترل کننده الکترونیکی کنترل می شوند. آنها با هر سیگنالی که توسط کنترل کننده الکترونیکی به آنها ارسال می شود، کسری از چرخش را می چرخانند. موتور پله ای توسط یک ریل دندانه دار به حرکت در می آید که یک پین را در روزنه ای که مایع خنک کننده از طریق آن جریان می یابد، درگیر می کند.

 

کدام اکسپنشن ولو مناسب سیستم شماست؟

در میان انواع مختلف شیر انبساط، روش انتخاب پرکاربردترین نوع شیر انبساط ترموستاتیک در زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت. انتخاب شیر انبساط ترموستاتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله مهمترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • • نوع مبرد
 • • ظرفیت اواپراتور
 • • حداقل دما یا فشار چگالش
 • • دمای مایع خنک کننده در ورودی شیر
 • • افت فشار در اواپراتور

نکته مهم این است که شیر انبساط مناسب برای یک نوع مبرد برای مبرد دیگر قابل استفاده نیست. هنگام تعویض یا تهیه شیر باید نوع گاز مبرد را بررسی کنید. به طور کلی، گاز مبرد بر روی بدنه انبساط وارد می شود.

پس از تعیین گاز، لازم است از برنامه ها یا جداول ارائه شده توسط سازندگان شیر برای انتخاب اندازه انبساط شیر استفاده شود. این بدان معنی است که انتخاب اندازه مناسب به افت فشار محاسبه شده برای شیر انبساط و ظرفیت خنک کننده نامی آن بستگی دارد. توجه داشته باشید که افت فشار اضافی در سراسر سیستم توزیع، اختلاف فشار واقعی را در سراسر رگولاتور کاهش می دهد. این اغلب به این معنی است که قرارگیری بیشتر رگولاتور یا نازل مورد نیاز است.

چگونه اکسپنشن ولو را به صورت صحیح نصب نمایید

صرف نظر از نوع آن، محل شیر انبساط در اکثر سیستم های خنک کننده درست قبل از اواپراتور است. نصب صحیح شیر انبساط می تواند اطمینان حاصل کند که مبرد به مقدار صحیح وارد سیستم می شود. در نتیجه فرآیند خنک سازی به درستی انجام می شود و سیستم آسیبی نمی بیند. اتصالات شیر ​​و قطعات خارجی باید قبل از نصب کاملاً تمیز شوند تا از ورود زباله به سیستم مبرد یا بدنه شیر انبساط جلوگیری شود. حباب حرارتی شیر انبساط حرارتی که شیر انبساط را کنترل می کند به خط مکش مبرد متصل می شود، جایی که دمای سیستم را کنترل می کند.

در یک خط مکش کوچک، مانند سیستم خنک کننده مسکونی، یک حباب حرارتی در بالای خط مکش بسته می شود. اگر حباب حرارتی خارج از فضای سیستم خنک کننده قرار گرفته باشد، عایق حرارتی محیط مورد نیاز است. در زیر چند دستورالعمل کلی برای نصب انبساط شیر آورده شده است:

 1. • همیشه دستورالعمل های نصب سازنده را دنبال کنید. آنها بر همه این توصیه های کلی اولویت دارند.
 2. • برای خطوط مکش کمتر از 7.8 اینچ، حباب حرارتی را در موقعیت ساعت 12 روی خط مکش، خارج از اواپراتور قرار دهید.
 3. • برای خطوط مکش 7/8 اینچ تا 1/5 اینچ موقعیت حباب در ساعت 10 یا 2.
 4. • برای خطوط مکش بیشتر از 2 اینچ، حباب حرارتی را در موقعیت ساعت 4 یا 8 قرار دهید.
 5. • هرگز حباب را در موقعیت ساعت 6 قرار ندهید.
 6. • اگر دریچه تعلیق از یک عنصر منبع تغذیه حداکثر فشار عملیاتی با شارژ گاز (MOP) استفاده می کند، حباب باید بپیچد تا از قرائت دمای لوله اطمینان حاصل شود.
 7. • حباب را حتما روی یک خط مکش تخلیه آزاد قرار دهید.
 8. • حباب را حداقل 18 اینچ از نقطه ای که خط خلاء از غرفه خارج می شود، قرار دهید.
 9. • هرگز نباید حباب را روی منیفولد خط مکش قرار داد.
 10. • از قرار دادن حباب حرارتی روی اتصالات خودداری کنید.
 11. • مطمئن شوید که ترموول به طور ایمن به خط مکش متصل است. حباب سنسور را با استفاده از گیره فلزی روی خط مکش محکم کنید، از نوار یا سیم استفاده نکنید.
 12. • حباب را پس از جوش دادن شیر و خنک شدن لوله وصل کنید.

چگونه از عملکرد صحیح اکسپنشن ولو اطمینان داشته باشید

شیر انبساط معمولاً در ورودی اواپراتور نصب می شود و برای تنظیم جریان مبرد استفاده می شود. اگر جریان مبرد زیاد باشد، اواپراتور یخ می زند. اگر مقدار مبرد وارد شده به اواپراتور خیلی کم باشد. اواپراتور بیش از حد گرم می شود. این کارایی سیستم خنک کننده را به خطر می اندازد. شیر انبساط بسته به دمای اواپراتور و نیاز به سرمایش در سیستم، مقدار مبرد را به جریان می‌اندازد. هنگامی که شیر انبساط آسیب ببیند یا مشکل داشته باشد، باعث اختلال در عملکرد سیستم خنک کننده می شود. هنگامی که تنظیم کننده به درستی کار نمی کند، برخی از علائم را می توان با عملکرد ضعیف تنظیم کننده تشخیص داد:

دمیدن هوای گرم از سیستم سرمایش یا اینکه بازده سیستم کمتر از حد معمول است

یکی از اولین نشانه های خرابی شیر انبساط، عملکرد ضعیف سیستم خنک کننده است. اگر شیر انبساط از کار بیفتد یا مشکل داشته باشد، عملکرد سیستم خنک کننده مختل می شود. این بدان معنی است که سیستم خنک کننده ممکن است بسته به شدت مشکل شروع به دمیدن هوای گرم کند.

یخ‌زدگی در اواپراتور یا دریچه ها

یکی دیگر از نشانه های مشکل احتمالی شیر انبساط، شیرهای اواپراتور یخ زده است. اگر شیر انبساط از کار بیفتد، ممکن است منجر به جریان ناکافی مبرد شود. این می تواند باعث یخ زدن اواپراتور شود. این علامت نشانه ورود مایع خنک کننده به سیستم بیش از حد لازم است که در واقع کارایی و عملکرد سیستم خنک کننده را مختل می کند.

وقتی کمپرسور دستگاه سرمایش به طور مداوم در حال کار است

یکی دیگر از نشانه های مشکل احتمالی، شیر انبساط زمانی است که کمپرسور به طور مداوم کار می کند. اگر شیر انبساط از کار بیفتد یا باز بماند، کمپرسور به طور مداوم مبرد را پمپاژ می کند. حتی اگر این کار برای او مطلوب نباشد. این باعث فشار اضافی بر روی کمپرسور و سایر اجزای سیستم خنک کننده می شود. این همچنین آنها را مستعد آسیب و فرسایش زودرس می کند.

5-MOP یعنی چه؟

حروف MOP (محافظت از اضافه بار موتور) بر روی برخی از رگلاتورها حک شده است که به معنای حفاظت از اضافه بار موتور یا حداکثر فشار کاری است. مقدار معینی از مبرد داخل حباب حرارتی ریخته شده است. از دمای معینی گذشته، تمام مایع تبخیر می شود و با افزایش دمای حباب، فشار داخل حباب دیگر افزایش نمی یابد. یعنی بعد از این دمای معین، شیر انبساط دیگر باز نخواهد شد. این نوع شیر انبساط در سیستم هایی که در راه اندازی اولیه بار زیادی روی اواپراتور وجود دارد استفاده می شود. یعنی اگر شیر تا آخر باز شود مقدار زیادی گاز به کمپرسور می رسد و به اصطلاح فشاری به کمپرسور وارد می شود.

یکی از کاربردهای این نوع رگلاتور در تونل های انجماد می باشد. در تونل انجماد محصول با دمای بالا وارد تونل شده و سیستم فعال می شود. اگر از شیر انبساط معمولی استفاده شود، چون بار حرارتی زیاد است، تمام مبرد مایع در اواپراتور تبخیر می شود و حجم زیادی از گاز به سمت کمپرسور می رود. از آنجایی که حجم گاز زیاد است، در شروع کار کمپرسور به اصطلاح آمپر می کشد و به آن فشار وارد می شود. در صورت استفاده از شیر انبساط با MOP، شیر در شروع کار به طور کامل باز نمی شود و بنابراین گاز کمتری به کمپرسور می رسد و کمپرسور تحت فشار قرار نمی گیرد.

لیست قیمت انواع رگولاتور را با ضمانت اصالت، گارانتی و بازگشت کالا در مدت هفت روز شین تجهیز بررسی کنید.