فن کویل

فن کویل

فن کویل چیست؟

فن کویل یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع است به جهت عملیات سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، بیمارستان ها، کارخانجات، و دیگر مکان ها به کار گرفته می شود.و میتوانیم بگوییم که انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را بر دوش این دستگاه است.

این دستگاه دارای کاربرد سرمایشی و گرمایشی دارد به علت همین مسئله با اسم فن کویل سرمایشی و گرمایشی هم شناخته می شود.

این سیستم ها قادرند به شکل تک وظیفه ای هم به کار گرفته شوند. برای مثال در برخی از کارخانه ها ممکن است در فصل های سرد سال جهت جلوگیری از کم شدن بیش از حد دما از فن کویل به عنوان ابزاری برای افزایش دما استفاده کنند و در فصل گرم سال دیگر کاربردی نداشته باشند.

فن کوئل میدیا

فن کوئل گرین

فن کوئل تراست

فن کوئل آکس

فن کوئل هایسنس

فن کویل چیست؟

فن کویل یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع است به جهت عملیات سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، بیمارستان ها، کارخانجات، و دیگر مکان ها به کار گرفته می شود.و میتوانیم بگوییم که انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را بر دوش این دستگاه است.

این دستگاه دارای کاربرد سرمایشی و گرمایشی دارد به علت همین مسئله با اسم فن کویل سرمایشی و گرمایشی هم شناخته می شود.

این سیستم ها قادرند به شکل تک وظیفه ای هم به کار گرفته شوند. برای مثال در برخی از کارخانه ها ممکن است در فصل های سرد سال جهت جلوگیری از کم شدن بیش از حد دما از فن کویل به عنوان ابزاری برای افزایش دما استفاده کنند و در فصل گرم سال دیگر کاربردی نداشته باشند.

نصب و راه اندازی فن کوئل

انواع فن کویل

 

فن کویل زمینی

عموما به صورت مستطیلی هستند و به شکل روکار و توکار تولید میشود. که مدل رو کار این دستگاه در سه حالت روبه رو زن، بالا زن، شیبدار ساخته میشود.

فن کویل سقفی زمینی

فن کویل سقفی زمینی به شکل افقی در سقف و هچنین عمودی در زمین قرار می گیرد و در دو مدل روکار و توکار ساخته میشود، که در زیر سقف کاذب قرار میگیرد و تنها فیلترهای دستگاه دیده میشود.

 

فن کویل دیواری

از تکنولوژی جدیدی در ساخت این فن کویل استفاده شده است.که خیلی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.فن کوئل دیواری از نظر ظاهری مانند اسپیلت های دیواری هستند و در خیلی از موارد امکان تشخیص میان این دو دستگاه وجود ندارد.

 

فن کویل کاستی

این دستگاه در دو شکل یک طرفه و چهار طرفه ساخته میشود.که دارای سیستم های چهار لوله و دو لوله میباشند.

 

فن کویل سقفی

فن کویل سقفی در سه نوع توکار، روکار و همینطور کانالی با ظرفیت های متفاوت طراحی و ساخته می شوند.که عموما در زیر سقف و روی سقف قرار داده میشوند.فن کویل های کانالی و سقفی تو کار در زیر سقف کاذب جایگذاری می شوند و همینطور فن کویل های رو کار امکان نصب در زیر سقف و همچنین روی زمین را دارا می باشند.

 

فن کویل ایستاده

فن کویل ایستاده اغلب در گنجایش های بسیار بالا ساخته می شوند.و در مواردی که محل مورد نظر از لحاظ طولی محدود باشد و یا محیط وسیع تری را می خواهیم به دمای دلخواه برسانیم به کار گرفته میشود.

این دستگاه ها با در نظر گرفتن برد الکترونیکی هوشمندی که دارند امکان مدیریت و همینطور کنترل را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.مثل قابلیت تنظیم دما از راه شبکه و همینطور برنامه ریزی تایم خاموش و روشن کردن دستگاه هم به ارمغان میاورد.

 

فن کویل خانگی

 

فن کویل های خانگی در شکل ها و مدل های گوناگون و حتی در ظرفیت های مختلف ساخته می شود.که با در نظر گرفتن متراژ و همینطور سلیقه ی مشتری در بازار عرضه می شود.

 

فن کویل صنعتی

فن کویل های صنعتی یا همان یونیت هیتر عموما از لحاظ ظاهری طراحی ظریفی ندارند.ولی از لحاظ کیفیت و استقامت در شرایط های متفاوت با مواد اولیه ی فوق العاده با کیفت تولید می شوند.

 

اجزاء فن کویل

اجزای فن کویل عبارتند از:

 

  1. فن
  2. کویل حرارتی
  3. فیلتر
  4. الکتروموتور
  5. ترموستات / کلید سلکتوری
  6. شیر هوا گیری دستی
  7. پلنیوم باکس

در ادامه مطلب از سایت شین تجهیز به توضیح مفصل برای هر کدام از این بخش ها می پردازیم.

 

فن

فن گردش هوا را در فن کویل تامین میکند.در صورت کلی فن ها به دو شکل چپ گرد و راست گرد مناسب با نوع فن کویل به کار گرفته میشوند.جنس فن ها عموما از فلز و یا از متریال دیگری برای آن استفاده میشود.

طبیعتا فن کویل هایی که از فن فلزی بهره میبرند قیمت بیشتری به نسبت فن کویل های با فن غیر فلزی بهره میبرند دارندچون فن هایی که از جنس فلز ساخته میشوند مقاومت بیشتری در برابر حرارت بالای آب از خود نشان میدهند.و در نقاط سرد که درجه حرارت آب در برخی از مواقع تا 80 درجه سانتی گراد می رسد امکان دارد این درجه بالای آب موجب عوض شدن ظاهر و همچنین آسیب دیدگی فن پلاستیکی شود.فن ها قالبا در دو مدل کم فشار و پر فشار ساخته می شوند. به بخشی که فن در آن جای میگیرد هوزینگ می گویند.

 

کویل حرارتی

کویل قسمتی است که از یک سری لوله های مسی با فین های آلومینیومی ساخته شده است.که محل گذر سیال در دستگاه فن کویل است.تعداد لوله ها و شیوه ی چینش آنها در فن کویل، همینطور تعداد فین ها و جنس لوله ها تماما وجه تمایز کویل ها در برند های گوناگون فن کویل می باشد.

در صورت کلی شیوه ی کار کویل به این شکل می باشد که لوله ها به کلکتور خروجی و ورودی اتصال می یابند.و یکی از لوله ها آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان را تامین میکند و دیگر لوله وظیفه برگشت آب به موتورخانه مرکزی را بر دوش دارد.

در برخی از مواقع از دو کویل در دستگاه فن کویل کمک می گیرند چون لازم است به صورت همزمان هوای سرد و هوای گرم تامین شود، به این نوع از دستگاه فن کویل چهار لوله ای میگویند.

 

اختلاف بین فن کویل چهار لوله ای با فن کوئل دو لوله ای این است که دو لوله ای دارای یک کویل می باشد.و تنها وظیفه ی تامین هوای گرم یا هوای سرد را دارد ولی چهار لوله ای از دو کویل ساخته شده است که به شکل همزمان قادر است هوای سرد و هوای گرم فضا را تامین کند.از نظر قیمت فن کویل چهار لوله ای قیمت بیشتری نسبت به مدل های دو لوله ای دارد.

 

فیلتر

کار فیلتر مانع شدن ورود گرد و غبار به داخل فن کویل است.فیلتر در مسیر ورودی فن کویل قرار جای میگیرد و از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می کند.و لازم است تا از فیلترهایی کمک بگیریم که قابلیت تمیز کردن و شست و شو داشته باشند.چون میبایست در هر دوره ی زمانی یکبار پیش از فعالیت دستگاه فیلترهای آن را به منظور پاکسازی گرد و غبار روی آنها تمیز کنیم. فیلترها در نوع پلاستیکی و فلزی در بازار قابل تهیه هستند.

 

موتور

وظیفه انتقال توان و انرژی بر دوش الکتروموتور در فن کویل است.و موجب گردش فن و حرکت کل سیستم خواهد شد که در دور های گوناگون از سه دور تا حداکثر هشت دور موجود است.بنابراین باید الکتروموتوری با دور بالا و همچنین صدای کم به کار ببریم تا صدای تولید شده در کل مجموعه زیاد نباشد. و فضای گوشه و کنار را درگیر نکند.موتور از یک سری شفت و بلبرینگ ساخته شده است. پس بایست از بلبرینگ بسیار با کیفیت در موتور استفاده شود تا صدای تولیدی موتور کمتر و کارایی موتور بالاتر رود.

 

ترموستات/ کلید سلکتوری

ترموستات در دستگاه فن کویل های سقفی و کانالی و از کلید سلکتوری در فن کویل های زمینی به کار میرود.که برای کنترل دور، خاموش و روشن کردن، از ترموستات و کلید سلکتوری استفاده می شود.

ترموستات فن کویل

 

کلید فن کویل

 

تفاوت بین فن کویل با دیگر دستگاه های تهویه مطبوع از نظر سادگی و انعطاف پذیری دستگاه است.چون فن کویل در انواع گوناگون ساخته می شود. و متناسب با نوع استفاده در ساختمان به شکل افقی، عمودی، سقفی، زمینی و دیواری در محل مورد نظر نصب میشود.

 

اجزاء فن کویل

 

پلنیوم باکس

باکس نگهدارنده فن و الکترموتور را پلنیوم باکس نامیده اند. که کاربرد آن در جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه می باشد به این شکل که هوای برگشتی از فضا را به طرف فیلتر ها هدایت می کند.و از ورود آن ها به محیط جلو گیری می شود. پلنیوم باکس این قابلیت را ممکن می سازد که فیلتر ها بر روی فن کویل قرار گیرند.

 

شیر هوا گیری دستی

جهت خارج نمودن هوای داخل فن کویل که موجب آسیب رساندن به کویل ها و همچنین جلوگیری از عملکرد آن ها می گردد از شیر هواگیری استفاده می شود.

 

طرز کار فن کویل

به شکل کلی سیستم فن کویل به شکل برودتی وحرارتی فعالیت می کند و وظیفه گرمایش و سرمایش محیط را بر عهده دارد، و دمای هوای محیط را قادریم با کلید انتخابگر یا ترموستات تنظیم کنیم.شیوه ی کار سیستم فن کویل به این صورت است که اول آب گرم یا سرد از راه لوله های ورودی از موتورخانه مرکزی وارد لوله های مسی می شود.

و بعد از گردش داخل لوله های مسی گرما یا سرمای خود را از دست می دهند و از طریق لوله های خارجی به موتورخانه مرکزی فرستاده میشوند، در این موقع فن هوا را از راه ورودی فن کویل به درون مکش می کند وبه داخل فین های آلومینیومی به چرخش در می آورد و بعد انتقال گرما یا سرما را به محیط پیرامون انجام می دهد. دور فن متناسب با دمای محیط متغییر است.

 

از فن کویل معمولا هنگامی استفاده میکنیم که لازم باشد هر فضا جدا جدا از ساختمان درجه حرارت منحصر به فرد خود را داشته باشد.شیوه ی کار کلی فن کویل به این شکل می باشد که هوا از بین لوله های مسی حاوی آب سرد در تابستان و لوله های مسی حاوی آب گرم در زمستان گذر کرده و هوای سرد و گرم را در تابستان و زمستان تامین می کند.حتما در موقع خرید فن کویل نوع لوله کشی محل مورد نظر را در نظر بگیرید تا متناسب با چپ گرد یا راست گرد بودن لوله ها فن کویل مناسب را انتخاب کنید.

 

نحوه انتخاب فن کویل

میبایست در انتخاب فن کویل به یک سری مسائل مثل نوع فن کویل از نظر کاربرد در فضا و شیوه ی نصب، زیبایی، بدنه، قدرت موتور، ظرفیت فن کویل و همینطور قیمت آن در نظر گرفته شود.زیبایی ظاهری فن کویل بسیار حائز اهمیت است زیرا یکی از اجزاء ساختمان به حساب می آید. بدنه فن کویل بهتر است فلزی و یکدست باشد. تا از تولید صدا و لرزش در فن کویل جلوگیری شود، همینطور بهتر است به همان شکلی که در مطلب بالا اشاره شد فن کویلی با قدرت موتور چند دور و بی صدا به کارگرفته شود تا صدای کمتری در محیط اطراف تولید کند.از سایر عوامل تاثیر گذار در خرید فن کویل ظرفیت آن است.که میبایست با زیر بنای ساختمان متناسب باشد. تا قادر باشیم فرایند سرمایش یا گرمایش فضا را به درستی انجام دهد،

 

مزایای فن کویل

این سیستم نیاز به کانال کشی ندارد تنها نیاز به یک سری لوله کشی و برق کشی در ساختمان خواهد داشت به همین سبب فضای بسیار کمی از ساختمان را اشغال می کند.

تنوع گوناگون در مدل ها دارد و بسته به محیط مورد نظر می توانیم مدل مورد نظر را انتخاب کنیم.

از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه است. چون می توانیم متناسب با نیاز هر بخش از ساختمان فن کویل آن اتاق یا آن محیط را روشن کنیم و لازم نیس کل فن کویل های ساختمان آغاز به کار کنند و برق زیادی مصرف شود.

 

قیمت فن کویل

فن کویل دارای انواع گوناگونی می باشند و در قالب برند های متفاوت نیز عرضه می شود به همین سبب پیشنهاد می شود برای اطلاع از قیمت های فن کویل با کارشناسان بازرگانی شین تجهیز مشورت نمایید.

 

تعمیر و نگهداری فن کویل

بهتر است به صورت سالانه یک بار دستگاه را سرویس کنیم تا با مشکل جدی در دستگاه برخورد نکنیم و همانطور که در بالا ذکر شد بهتر است که هر مدت یکبار فیلتر دستگاه را تمیز کنیم تا گرد و غبار به داخل دستگاه نفوذ نکند و موجب خرابی دستگاه نشود. برای مثال مشکلاتی که امکان دارد در فن کویل به وجود بیاید خراب شدن سیستم مولد، خرابی در لوله ها و سیستم انتقال گرما، به وجود آمدن رسوب در دستگاه و درست کار نکردن یا خرابی فن می باشد که در صورت بروز این موارد بهتر است با کارشناسان نصب و راه اندازی دستگاه فن کوئل شین تجهیز تماس بگیرید تا مشکلات ایجاد شده در دستگاه را برطرف نمایند.

.

زیرساخت

نصب ترموستات

کانال کشی(گالوانیزه و فلکسیبل)

کابل کشی فرمان

لوله کشی آب گرم(5لایه با کلکتور و آهنی)

لوله کشی درین

شاسی کشی و نصب شاسی

تعمیرات

هواگیری

تعویض قطعات خراب

آبریزش

رفع نشتی مدارها

شست و شوی مدارها

طراحی

طراحی کانال و مسیر اجرا

نقشه لوله کشی(آهنی یا 5لایه)

جانمایی دستگاه

نقشه شاسی و نقشه نصب

محاسبه ظرفیت

شماتیک لوله کشی مسی و درین

نیاز به کمک دارید؟

ارائه خدمات مهندسی جهت راه‌اندازی و بهینه‌سازی سیستم‌های برودتی توسط کارشناسان بازرگانی شین تجهیز، جهت مشاوره می توانید با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.